کلینیک جراحی پلک در مشهد

 جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک به منظور بهبود شکل چشم‌ها و ایجاد ظاهری جوانتر انجام می‌شود. این جراحی یکی از روش‌های شایع در زمینه جراحی زیبایی است که با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی پلک، بهبود قابل توجهی در ظاهر شخص ایجاد می‌کند و باعث می‌شود صورت فرد جوان‌تر و تازه‌تر به نظر برسد. نتایج مثبت این عمل ممکن است تا سال‌ها به مدت طولانی در زمان باقی بماند و گاهی حتی به صورت دائمی برای فرد مؤثر باشد.

جراحی بلفاروپلاستی در مشهد

قبل و بعد جراحی پلک در کلینیک مانا

مزایا و محدودیت های پلک

مزایای جراحی پلک

زیبایی و جوانی چشم ها

رفع افتادگی پلک ها

نتایج طولانی مدت

محدودیت های جراحی پلک

احتمال بروز ورم، کبودی و خشکی چشم ها

احتمال خونریزی و عفونت

در آینده احتمال نیاز به عمل مجدد وجود دارد

کلینیک مانا
اگر جواب سوال خود را پیدا نکردین با مشاوران کلینیک مانا تماس بگیرید

پاسخ به تمام سوالات شما در مورد جراحی پلک

تشخیص این موضوع به موقعیت و جایگاه ابروها بستگی دارد. در جلسه مشاوره و معاینه اولیه با دستانش، دکتر پوست پیشانی بیمار را تا حدی مشخص می‌کشد. اگر پوست پلک بالایی به اندازه کافی کشیده شود و بیشترین تأثیر را داشته باشد، جراحی کشیدن پیشانی به عنوان گزینه موثرتر به نظر می‌رسد.

اگر پوست پلک بالایی تحت تأثیر کمتری قرار گرفته باشد یا تغییرات چشمگیری ایجاد نکرده باشد، بلفاروپلاستی بهترین گزینه جراحی پلاستیک ممکن خواهد بود. در این حالت، اصلاحات به پلک بالایی تأثیرگذار نخواهد بود.

همچنین، اگر ابرو به شکل کیسه‌ای کشیده شده باشد اما پوست اضافه کمتری در پلک باقی مانده باشد، ترکیب کشیدن ابرو و بلفاروپلاستی ابروی بالایی به صورت همزمان پیشنهاد می‌شود تا جلوگیری از پیدا کردن یک ظاهر پیرتر و ایجاد یک نگاه جوانتر.

اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند: وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و… حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتان بیاید ولی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

اگر پوست پلک بالایی تحت تأثیر کمتری قرار گرفته باشد یا تغییرات چشمگیری ایجاد نکرده باشد، بلفاروپلاستی بهترین گزینه جراحی پلاستیک ممکن خواهد بود. در این حالت، اصلاحات به پلک بالایی تأثیرگذار نخواهد بود.

همچنین، اگر ابرو به شکل کیسه‌ای کشیده شده باشد اما پوست اضافه کمتری در پلک باقی مانده باشد، ترکیب کشیدن ابرو و بلفاروپلاستی ابروی بالایی به صورت همزمان پیشنهاد می‌شود تا جلوگیری از پیدا کردن یک ظاهر پیرتر و ایجاد یک نگاه جوانتر.

این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود. برای دریافت پاسخ بهتر برای این سئوال پیشنهاد می کنیم به افرادیکه این عمل را انجام داده اند، مراجعه کنید ببینید که آیا آنها از انجام این عمل راضی بوده اند یا خیر.

برخی بیماران علاوه بر پوست کیسه ای شکل در اطراف پلک هایشان، روی پوست دور چشمهایشان اختلالات بافتی یا سطحی دارند. افرادی که بلفاروپلاستی را بصورت همزمان با روش های صاف کننده پوست انجام می دهند می توانند این اختلالات بافتی و crow feet را نیز از بین ببرند. روش های صاف کننده پوست، اختلالات بافتی روی سطح پوست را از بین می برند. این روشها عبارتند از لیزر و لایه برداری های شیمیایی.

بیمارانی که درخواست بازنگری بلفاروپلاستی را دارند، اقدامات خاص خود را باید انجام دهند .در بازنگری بلفاروپلاستی، جراح باید روی نقطه ای که قبلا تحت تأثیر تغییرات قرار گرفته، کار کند. اگر از ما خواسته شود که جراحی قبلی یک جراح دیگر را تصحیح کنیم، آنگاه بازنگری بلفاروپلاستی کمی پیچیده تر می شود. لذا ممکن است نسبت به جراحی اول زمان بیشتری طول بکشد. همچنین تورم های حاصل از بازنگری بلفاروپلاستی شدیدترند و درمان آنها زمان بیشتری می برد. این نوع بیماران نیز باید اقدامات مشابهی با سایر بیماران متقاضی بلفاروپلاستی انجام دهند.

بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی، نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا۲۴ ساعت بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. گاها بیماران ۵ ـ ۴ روز بعد از عمل اقدام به مصرف داروهای مسکن می نمایند. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا ۴۸ ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

مدت جراحی به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی پلک های هر فرد بستگی دارد. بازنگری بلفاروپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

اکثر بیماران ۲ هفته مرخصی می گیرند ولی معمولا یک هفته بعد بیمار می تواند به کارش بازگردد. بعد از ۲ هفته، تمام آثار و بقایای کوفتگی و تورم را می توان به راحتی با آرایش کردن استتار نمود.

اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

باید تا ۲ هفته از فعالیت های ایروبیک خودداری کرد. و بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیتهای سنگین بدنی را باید ۳ هفته بعد از عمل آغاز کرد. از خم شدن، بار سنگین بلند کردن و تقلا کردن جداً بپرهیزید چرا که این کارها می تواند باعث افزایش تورم و تأخیر در درمان شوند

در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم ۳ ـ ۲ هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش ۱۰ ـ ۷ روز بعد از عمل استتار کنید.

آنچه در این مطلب می خوانید

همه چیز در مورد جراحی پلک

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است که برای بهبود شکل و عملکرد پلک‌ها و پوست پلک‌ها انجام می‌شود. در این عمل، بافت پوست اضافی، چین و چروک‌های پوست پلک‌ها و چربی اضافی از پلک‌ها و پوست آنها برداشته می‌شود تا شکل و عملکرد آن‌ها بهبود یابد. بلفاروپلاستی می‌تواند بر روی پلک‌های بالا و پایین چشم انجام شود و معمولاً برای رفع مشکلاتی مانند افتادگی پلک‌ها، چین و چروک‌های پوست پلک‌ها، تورم پلک‌ها، اختلالات دید و عوارض دیگری که با عملکرد پلک‌ها و پوست پلک‌ها مرتبط هستند، انجام می‌شود.

برای انجام عمل بلفاروپلاستی، پزشک جراح بر روی پلک‌ها خط برش ترسیم می‌کند و با استفاده از ابزارهای جراحی، بافت پوست اضافی و چربی اضافی را برداشته و پوست پلک‌ها را به محل برش دوباره متصل می‌کند. سپس با استفاده از بخیه‌های ریز، پوست پلک‌ها به محل برش دوباره پوشانده می‌شود.

انواع عمل بلفاروپلاستی برای زیبایی پلک ها

انواع عمل بلفاروپلاستی می تواند به اشکال مختلف و در نواحی گوناگون انجام شود. برخی از انواع گوناگون عمل بلفاروپلاستی عبارتند از:

 1. بلفاروپلاستی پلک بالا (Upper Blepharoplasty): در این نوع بلفاروپلاستی، پوست اضافی و چربی در پلک بالایی چشم برداشته می‌شود. این عمل جراحی معمولاً برای حذف چین و چروک‌های پلک بالا، بهبود دید و بهبود اعتماد به نفس بیماران استفاده می‌شود.
 2. بلفاروپلاستی پلک پایین (Lower Blepharoplasty): در این نوع بلفاروپلاستی، پوست اضافی و چربی در پلک پایینی چشم برداشته می‌شود. علاوه بر حذف چین و چروک‌های پلک پایین، این نوع بلفاروپلاستی می‌تواند علائم بروز گواتر، گردش خون نامنظم و دفع چربی از پایین چشم را نیز بهبود بخشد.
 3. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین (Upper and Lower Blepharoplasty): در این نوع بلفاروپلاستی، پوست اضافی و چربی در پلک بالا و پایینی چشم برداشته می‌شود. این نوع بلفاروپلاستی می‌تواند بهبود شکل وظیفه‌ای پلک‌ها و بهبود دید را در کلیه پلک‌های چشم بهبود بخشد.
 4. بلفاروپلاستی داخلی (Transconjunctival Blepharoplasty): در این نوع بلفاروپلاستی، برش در داخل پلک پایینی چشم انجام می‌شود و چربی اضافی تحت عضله چشم برداشته می‌شود. این نوع بلفاروپلاستی معمولاً برای بهبود چربی پایین چشم و پوفی بودن آن استفاده می‌شود.
 5. بلفاروپلاستی چشم‌های چینی (Asian Blepharoplasty): این نوع بلفاروپلاستی به طور خاص برای بیماران آسیایی با پلک‌های چینی طراحی شده است. هدف از این عمل جراحی، ایجاد پلک بالا در چشم‌هایی است که پلک‌های آن‌ها به طور معمول بدون شکل وظیفه‌ای هستند.

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک بالا یک نوع از عمل جراحی پلاستیکی است که هدف آن برداشتن پوست اضافی و چربی از پلک بالایی چشم است. این عمل جراحی به بیمارانی که احساس می‌کنند پوست اضافی در پلک بالایی چشمانشان باعث مشکل در دید، خستگی و بی‌راحتی می‌شود توصیه می‌شود.

در بلفاروپلاستی پلک بالا پزشک جراح پوست اضافی در پلک بالایی چشم را برداشته و در صورت نیاز، چربی را نیز از این منطقه حذف می‌کند. این عمل جراحی معمولاً در بیمارستان یا مرکز جراحی پلاستیک انجام می‌شود و با بی‌هوشی موضعی یا کلی انجام می‌شود. بیمار معمولاً پس از عمل جراحی، باید چند روزی استراحت کند و از تماس با آب و شامپو در محل عمل خودداری کند.

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین، یکی از نوع‌های عمل جراحی پلاستیکی است که به منظور بهبود شکل پلک پایینی چشم و حذف پوست اضافی و چربی از آن استفاده می‌شود. این عمل جراحی معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که چشمانشان پوفی و خسته به نظر می‌رسد و ممکن است به دلیل پوست اضافی و چربی در پلک پایینی چشمانشان باشد.

در بلفاروپلاستی پلک پایین پزشک جراح پوست اضافی در پلک پایینی چشم را برداشته و در صورت نیاز، چربی را نیز از این منطقه حذف می‌کند. در بعضی موارد، پزشک جراح ممکن است از روش انتقال چربی از یک منطقه دیگر از بدن برای پر کردن پوست خالی از چربی پایین چشم استفاده کند. این عمل جراحی معمولاً با بی‌هوشی محلی انجام می‌شود و به طور کلی، پس از عمل جراحی، باید چند روزی استراحت کنید و از تماس با آب و شامپو در محل عمل خودداری کنید. پس از چند روز، بیمار می‌تواند به طور طبیعی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک چیست؟ چه زمانی نیازمند پیاده‌سازی این روش درمانی خواهیم بود؟ به حتم شما نیز سوالاتی در رابطه با این روش درمانی دارید که به دنبال پاسخ درست آنها هستید. یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این روش درمانی، برای حل مشکلاتی نظیر وجود پوست اضافه پلک و یا افتادگی می باشد.

زمانی که متخصصین به استفاده از این جراحی روی می آورند با قابلیت های مختلف آن نیز آشنایی دارند و به این مورد آگاه هستند که این روش می تواند پوست پشم را سفت و لیفت کند و همچنین باعث شود که ظاهر شما بسیار جذاب تر، جوانتر و زیباتر از قبل شود. در این روش درمانی شاهد طی شدن مراحل مختلف هستیم که از مهمترین آن ها می توان به حذف عضلات، بافت ها، چربی ها و پوست های اضافه در پلک های پایینی و بالایی اشاره داشت.

بلفاروپلاستی زیبایی

یکی از کاربرد های اصلی روند درمانی جراحی زیبایی پلک، بلفاروپلاستی زیبایی می باشد. از نظر پزشکان و متخصصان لزومی برای استفاده از این کاربرد نخواهد بود اما در صورت نیاز می تواند باعث افزایش زیبایی و جوانسازی پوست شما شود. در گذر زمان و افزایش سن شاهد این هستیم که بر اثر تجمع چربی، پلک های بالایی و حتی پایینی متورم شده و پف می کنند.

زمانی که سن شما افزایش می یابد، به مرور زمان شاهد این هستیم که پوست پلک های فرد شل می شوند و همچنین بالشتک های چربی مربوط متورم خواهند شد. به موارد مذکور عضلات ضعیف را هم اضافه کنید تا دیگر امیدی به وضعیت پلک ها وجود نداشته باشد. در این وضعیت بهترین روش برای درمان استفاده از جراحی پلک می باشد که اگر از دید متخصص صلاح باشد، همزمان از روش بلفاروپلاستی زیبایی نیز استفاده خواهد کرد تا بتواند زیبایی از دست رفته شما را باز گرداند.

بلفاروپلاستی درمانی

یکی دیگر از روش هایی که در روند جراحی پلک مورد استفاده قرار می گیرد، بلفاروپلاستی درمانی می باشد. این روش در اصل به آن دسته از جراحی هایی گفته می شود که به علت وجود مشکلاتی در ساختار پلک انجام می شود و از نظر افراد متخصص بسیار مهم است. در بیشتر مواقع شاهد این هستیم که در زمانی از روش مذکور استفاده به عمل می آید که پوست اضافه پلک باعث اذیت و آزار بسیاری در بیمار شده باشد و برای مثال به علت سنگینی جلوی دید فرد را بگیرد.

در بعضی از شرایط نیز شاهد این مورد بوده ایم که استفاده از عینک برای افرادی که دارای تورم پلک هستند بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن شده است که باعث می شود زندگی روزانه آن ها مختل شود. در این شرایط نیز بهتر است که با معاینه توسط متخصص، به فکر استفاده از روش های درمانی پیشرفته جراحی زیبایی باشید.

کاربردهای جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک دارای کاربرد های فراوانی است که باعث شده است در حوزه درمان و زیبایی به محبوبیت بسیاری دستیابی پیدا کند. در این بخش از مطلب با ما همراه باشید تا به ذکر مهمترین کاربرد های جراحی پلک بپردازیم:

 • استفاده برای برطرف کردن مشکلاتی نظیر پف و تورم پلک ها و پف و تورم زیر چشم.
 • در طی روند درمانی می توان به درمان افتادگی پلک پرداخت، مشکلی که علت اصلی آن سنگینی پوست اضافه فرد است که می تواند در بینایی او نیز اختلال ایجاد کند.
 • رفع مشکلاتی نظیر افتادگی پلک در بخش پایینی که می تواند باعث بیشتر دیده شدن بخش های سفید چشم در قرنیه شود.
 • آخرین مورد نیز کاربردی بودن برای درمان مشکل افتادگی پوست یا شل بودن پوست پلک بالا می باشد. مشکلی که می توان در طولانی مدت باعث به‌وجود آمدن عوارضی نظیر چین و چروک های مختلف بر روی پلک شود.

فواید بلفاروپلاستی برای زیبایی و جوانی چشم ها

فواید بلفاروپلاستی برای زیبایی شامل موارد بسیاری می شود. عمل بلفاروپلاستی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی پلاستیکی در حوزه چشم و پلک است و دارای فواید متعددی برای بیماران است. در زیر به برخی از فواید بلفاروپلاستی اشاره می‌کنیم:

 1. با پوشش و خمیدگی پلک‌ها در اثر پیری و کاهش کلاژن، چین و چروک پلک‌ها شکل می‌گیرد. بلفاروپلاستی با برداشتن اضافی‌های پوستی و بافتی این منطقه، پوست پلک‌ها را تنگ‌تر و صاف‌تر می‌کند و چین و چروک‌ها را بهبود می‌بخشد.
 2. در برخی از موارد اضافه شدن پوست پلک‌ها به چشمان بیماران می‌تواند باعث محدود شدن دید و حتی کاهش شدید تفکیک بین رنگ‌ها شود. با انجام بلفاروپلاستی، پوست اضافی پلک‌ها برداشته می‌شود و دید بیمار بهبود می‌یابد.
 3. انجام بلفاروپلاستی باعث بهبود ظاهر عمومی صورت بیمار می‌شود و باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر شخصیت می‌شود.
 4. با بهبود دید، کاهش چین و چروک‌های پلک‌ها و بهبود ظاهر عمومی صورت، کیفیت زندگی بیمار بهبود می‌یابد و خود اعتمادی و رضایت از ظاهر بیمار را افزایش می‌دهد.
 5. بلفاروپلاستی به بیماران کمک می‌کند تا به وضعیت طبیعی خود بازگردند و مشکلات پلکی و چشمی را برطرف کنند.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفاروپلاستی معمولا بسیار نادر است و مراجعه کنندگان اغلب عوارض خاصی را تجربه نمی کنند. با این حال برخی از عوارض بعد از بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • ورم در ناحیه چشم‌ها و پلک‌ها پس از جراحی عادی است و در اغلب موارد به طور خودکار در عرض چند روز تا هفته‌های اول بعد از جراحی کاهش پیدا می‌کند. استفاده از یخ در منطقه پلک‌ها و مصرف داروهای ضد التهاب به کاهش ورم کمک می‌کند.
 • پس از جراحی، بیمار ممکن است به دلیل بریدگی روی پلک‌ها یا عوارض دیگر، احساس خشکی چشم داشته باشد. مصرف قطره‌های چشمی مرطوب‌کننده و استفاده از یک رطوبت‌دهنده هوا کمک می‌کند تا این علائم کاهش پیدا کنند.
 • خونریزی در ناحیه پلک‌ها در اغلب موارد طبیعی است و بیمار باید به مدت چند روز پس از جراحی با استفاده از پانسمان خودکار، از خونریزی جلوگیری کند.
 • عفونت در ناحیه جراحی بسیار نادر است، اما در صورتی که رعایت بهداشت‌های لازم در دوره نقاهت پس از جراحی صورت نگیرد، ممکن است رخ دهد. در صورت دیدن هرگونه علائم عفونت، باید به سرعت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 • در صورتی که جراحی برای برطرف کردن بروز پوچی یا چین و چروک در پلک‌ها انجام شود، ممکن است در بینی نیز تغییراتی رخ دهد. در برخی از موارد، بینی ممکن است بیشتر یا کمتر بزرگ شود یا نوک آن به سمت پایین بیاید. به همین دلیل، انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه بسیار مهم است.

بهترین کاندیدای جراحی پلک

در نگاه اول نمی توان به راحتی افرادی که نیازمند استفاده از این روش درمانی هستند را تشخیص داد و اصلی ترین روش برای قطعی کردن این تصمیم، معاینه شدن توسط متخصص حرفه ای و جراحی زیبایی پلک می باشد. شما پس از اینکه به صورت کامل معاینه شدید و وضعیت جسمی و پوستی شما مشخص شد، حال می توان اقدام به انجام درمان کرد.

به صورت کلی شاهد این هستیم که اگر افراد دارای تورم بخصوصی در پوست اطراف چشم های خود باشند و یا پوست آن ها حالت افتاده داشته باشد، نیازمند استفاده از جوانسازی پوست خواهند بود. البته قابل توجه است که این مورد همیشه به علت مشکلات پوستی نخواهد بود و در بعضی شرایط افراد به علت داشتن مشکلاتی نظیر آلرژی به این حالت دچار می شوند، پس بهتر است که با داشتن دانش کامل نسبت به این موضوع، اقدام به انجام جراحی زیبایی پلک کنید.

هزینه جراحی پلک

یکی از معیار هایی که همیشه در ذهن افراد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است، هزینه نهایی یک روش درمانی می باشد. جراحی پلک نیز از این قاعده مستثنا نیست و لذا شاید شما نیز به دنبال دریافت اطلاعاتی در رابطه با این موضوع باشید. معیار های زیادی وجود دارند که دارای تأثیر بر روی هزینه نهایی جراحی پلک هستند که در بخش زیر به ذکر آن ها پرداخته ایم:

 • هزینه اصلی جراحی زیبایی پلک که دارای بیشترین تأثیر است و برای تعیین آن مواردی نظیر دانش متخصص، کلینیک درمانی مورد نظر و … تاثیرگذار هستند.
 • به علت اینکه پس از جراحی شما قادر هستید تا به خانه خود بروید، در رابطه با بستری شدن نیازی به پرداخت هزینه وجود نخواهد داشت.
 • هزینه دارو و مراقبت ها.
 • آزمایش های پزشکی که قبل از عمل گرفته می شود.
 • هزینه اقامت افراد خانواده و یا نزدیکان و همچنین فرد بیمار.

آمادگی و مراقبت‌های پیش از جراحی پلک

زمانی که هنوز اقدام به انجام روند درمانی و جراحی زیبایی پلک نکرده اید، باید موارد مختلفی را رعایت کنید تا بتوانید روند درمانی را به خوبی طی کنید. در این جراحی شما از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد که به نواحی چشم شما تزریق می شود، در بعضی شرایط نیز ممکن است برای آرام شدن شما از آرام بخش های خوراکی استفاده به عمل آید. شما باید قبل از اینکه به کلینیک مراجعه کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • صبح روز جراحی، دارو های مورد نیاز خود را مصرف کنید، اگر دارای مشکل حادی هستید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • در طول روز خود را آرایش نکنید.
 • سعی کنید بعد از جراحی به مکانی آرام بروید و استراحت کنید.
 • در آخر نیز باید این مورد را در خاطر داشته باشید که نیازی به بستری شدن شما در بیمارستان نخواهد بود، لذا فردی را برای برگشت خود به خانه در نظر داشته باشید.

مراحل جراحی پلک

جراحی پلک نیز به مانند هر روش درمانی، دارای پیچیدگی های به‌خصوص خود است که باعث می شود فقط متخصصین بتوانند به پیاده‌سازی این روند درمانی بپردازند. روند جراحی زیبایی پلک که با نام بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، قابل انجام بر روی دو بخش پلک یعنی بالای و پایینی است. در روند جراحی، شاهد این هستیم که با خطوط طبیعی برش هایی در بخش زیرین شکاف پلک بالا ایجاد می شود و نحوه برش به این شکل است که بعد از بهبودی قابل مشاهده نخواهد بود.

این روند با استفاده از ابزارهای نوین حوزه درمانی انجام خواهد شد، لذا محل ضخیم و بخیه های پیاده‌سازی شده به قدری دقیق و کوچک خواهند بود که کوچکترین تاثیری بر روی زیبایی و ظاهر افراد ندارند. همچنین قابل توجه است که مقدار پوست های اضافی، چربی ها و همچنین عضلات کنار چشم حذف خواهند شد.

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی معمولاً به مدت حدود یک تا دو هفته است، اما برای هر فرد ممکن است بسته به وضعیت فردی، بیشتر یا کمتر از این زمان باشد. در ادامه به برخی از نکات مهم در دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی اشاره می کنیم:

 1. پس از جراحی، بسته به نوع عمل جراحی، بیمار ممکن است به مدت چند ساعت تا یک روز در مرکز درمانی باشد.
 2. پس از خروج از مرکز درمانی، بیمار باید برای چند روز اول بیشتر استراحت کند و فعالیت بسیار کمی را انجام دهد.
 3. برای کاهش ورم و سردرد پس از عمل، بیمار ممکن است قرص ضد التهاب و یا داروهایی که پزشک معالج تجویز می کند را مصرف کند.
 4. استفاده از یخ در منطقه پلک‌ها به مدت چند روز پس از عمل جراحی نیز ممکن است به کاهش ورم کمک کند.
 5. بیمار باید از تماس با آب و شامپو در منطقه پلک‌ها به مدت حداقل یک هفته پس از عمل جراحی خودداری کند.
 6. بیمار باید از استفاده از لنزهای تماسی برای حداقل دو هفته پس از جراحی خودداری کند.
 7. بیمار باید از هر گونه فعالیت ورزشی یا فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود، مانند برداشتن وزن سنگین، خودداری کند.
 8. پس از عمل جراحی، بیمار باید به مدت حداقل یک هفته از کار خود استراحت کند و در صورتی که شغلش فعالیت هایی دارد که نیاز به حرکت و فعالیت دارد، باید تا چند هفته دیگر از آن خودداری کند.

نقاهت بعد از جراحی پلک

زمانی که هر روش درمانی به پایان می رسد، دوره نقاهت و بهبود فرد آغاز می شود که در این دوره بیمار نیازمند استراحت طولانی مدت و همچنین تغذیه مناسب خواهد بود تا بتواند در سریع ترین زمان ممکن به بهبود وضعیت خود بپردازد. بعد از اینکه روند درمانی جراحی زیبایی پلک تمام شود، متخصص بر روی ناحیه هایی که درمان انجام شده است آنتی بیوتیک موضعی قرار خواهد داد تا عفونت ها خنثی شوند.

در روز دوم شاهد این هستیم که شما باید به صورت مداوم و در اصل هر ده الی پانزده دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید تا سریعا تورم های ایجاد شده از بین بروند. همچنین بهتر است که بعد از گذشت دو روز از عمل جراحی، به همین منوال از کمپرس گرم استفاده کنید. در رابطه با مصرف دارو نیز بهتر است که این کار را با هماهنگی متخصص و افراد حرفه ای انجام دهید تا صدمه ای به شما وارد نشود.

عوارض و خطرات جراحی پلک

جراحی پلک نیز به مانند هر روش درمانی دیگر دارای عوارض و خطرات به‌خصوص خود می باشد، لذا بهتر است قبل از نهایی کردن تصمیم انجام این روش، در رابطه با عوارض آن نیز اطلاعات کاملی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به ذکر مهمترین عوارض این جراحی بپردازیم:

 • اولین مورد عفونت پلک می باشد که دارای اهمیت زیادی است و می تواند در طولانی مدت باعث به‌وجود آمدن خطرات زیادی برای بیمار شود، پس بهتر است در مراحل اولیه آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • عدم توانایی در بستن کامل چشم ها که در مدت کوتاهی بهبود خواهد یافت.
 • مورد دوم دوبینی می باشد که در رابطه با آن جای نگرانی وجود ندارد.
 • ایجاد شدن زخم و یا اسکار که در مدت کوتاه بهبود خواهد یافت.
 • تشکیل اسکار یا جای زخم واضح.
 • اشکال در قرارگیری پلک‌ها.
 • کوتاه شدن پلک‌های فرد بیمار که می تواند در طولانی مدت بهبود یابد.
 • عدم برداشت کامل پوست اضافه.
 • بی حس شدن پلک‌ها.

قیمت بلفاروپلاستی چقدر است؟

قیمت بلفاروپلاستی ممکن است بسته به محل و تخصص پزشک، محل انجام عمل، میزان پوست اضافی و چربی مورد نیاز برای برداشتن و دیگر عوامل متغیر، متفاوت باشد. به طور کلی، قیمت بلفاروپلاستی می تواند بسته به عوامل گوناگونی ارزان یا گران باشد. همچنین، بیماری های پایه مانند بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی می‌تواند هزینه بلفاروپلاستی را افزایش دهد.

عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی

هزینه بلفاروپلاستی ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. به‌طور کلی، عواملی که می‌توانند بر هزینه بلفاروپلاستی تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • محل انجام عمل: هزینه بلفاروپلاستی ممکن است در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت باشد. هزینه در شهرهای بزرگ معمولاً بیشتر است.
 • تخصص پزشک: تخصص پزشک و سابقه کار او در زمینه بلفاروپلاستی نقش مهمی در تعیین هزینه این عمل دارد. پزشکان با تجربه و تخصص بالاتر ممکن است هزینه بیشتری بگیرند.
 • میزان پوست اضافی و چربی: هزینه بلفاروپلاستی ممکن است بیشتر یا کمتر شود، بسته به میزان پوست اضافی و چربی که باید برداشته شود.
 • نوع بلفاروپلاستی: نوع انجام بلفاروپلاستی نیز می‌تواند بر هزینه آن تأثیر بگذارد. برای مثال، بلفاروپلاستی بالای چشم باز یا بسته ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.
 • هزینه‌های بیمارستان: هزینه‌های بیمارستان و تجهیزات پزشکی نیز ممکن است به هزینه بلفاروپلاستی افزوده شود.
 • منطقه پوشش بیمه: بعضی بیمه‌ها، هزینه برخی جراحی‌های تجمیلی و زیبایی را پوشش نمی‌دهند، بنابراین بیمار باید هزینه همه یا بخشی از بلفاروپلاستی را پرداخت کند.
 • هزینه‌های مرتبط با مراحل پس از عمل: هزینه‌های مرتبط با مراحل پس از عمل، مانند داروها، برچیدن زخم‌ها و سایر مراحل درمانی نیز به هزینه کل بلفاروپلاستی اضافه می‌شود.
 •  

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی شامل چه می شود؟

پس از انجام عمل بلفاروپلاستی، برای بهبود و به حداقل رساندن عوارض و مشکلات پس از عمل، بیمار باید به دستور پزشک معالج خود مراقبت‌های خاصی را انجام دهد. در زیر به برخی از مراقبت‌های مهم پس از عمل بلفاروپلاستی اشاره می‌کنیم

 • استراحت کافی: بیمار باید در روزهای اول پس از عمل بسیار استراحت کند و برای حداقل چند روز از فعالیت‌های سنگین خودداری کند.
 • استفاده از یخ در منطقه پلک‌ها به مدت چند روز پس از عمل جراحی، به کاهش ورم کمک می‌کند.
 • پزشک معالج ممکن است قرص‌های ضد التهاب و داروهای دیگری را به شما تجویز کند که باید به دقت مصرف شوند.
 • برای کاهش خشکی چشم پس از جراحی، پزشک ممکن است قطره‌های چشمی را به شما تجویز کند.
 • بیمار باید به دقت رعایت بهداشت‌های شخصی خود شامل شستن دست‌ها، تمیز کردن ناحیه جراحی و استفاده از پانسمان خودکار باشد.
 • بیمار باید به دلیل ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی، به مدت حداقل یک هفته از فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌هایی که باعث افزایش فشار خون می‌شوند، خودداری کند.
 • به دلیل حساسیت ناحیه چشم‌ها پس از جراحی، بیمار باید در معرض نور خورشید بسیار کمتر باشد. پوشیدن عینک آفتابی با قابلیت حفاظت از اشعه UV به شما کمک می‌کند تا ناحیه چشم‌های خود را محافظت کنید.

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی چه سنی است؟

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامتی، نوع عارضه، و میزان تحمل بیمار نسبت به جراحی بستگی دارد. با این حال، بیشتر پزشکان جراحان پلاستیک پیشنهاد می‌دهند که  بهترین سن برای بلفاروپلاستی سنین بالای ۳۵-۴۰ است.

در این سنین، پوست و بافت‌های پلک‌ها که به طور طبیعی به علت پیری و کاهش کلاژن، ضعیف شده‌اند و باعث بروز چین و چروک در این منطقه می‌شوند، می‌تواند به خوبی به عمل بلفاروپلاستی پاسخ دهد. همچنین، در این سنین خطر بروز عوارض جانبی کمتر است و بازگشت به وضعیت طبیعی پس از جراحی نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

نحوه ی درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی به چه صورت است؟

بلفاروپلاستی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی پلاستیکی در حوزه چشم و پلک است که برای بهبود مشکلات پلک‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. در این عمل، جراح پوست و بافت‌های اضافی پلک‌ها را برداشته و برای بهبود شکل و اندازه پلک‌ها، آن‌ها را بازسازی می‌کند. بلفاروپلاستی به طور کلی به دو صورت انجام می‌شود: بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین.