دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو در زنان

در زنان، ریزش مو می‌تواند سه فرم اصلی داشته باشد: آناژن افلوویوم، تلوژن افلوویوم و FPHL (آلوپسی آندروژنیک/ریزش مو با الگوی زنانه).

 • آناژن افلوویوم: این نوع به وجود می‌آید زمانی که داروهایی مانند شیمی درمانی فولیکول‌های مو را در مرحله رشد مسموم می‌کنند.
 • تلوژن افلوویوم: این وضعیت ناشی از افزایش تعداد فولیکول‌های مو است که به مرحله ریزش مو یا تلوژن می‌رسند.
 • آلوپسی آندروژنیک / ریزش مو با الگوی زنانه (FPHL): این نوع ریزش مو شایع‌ترین آنهاست و معمولاً منجر به نازک شدن موها در بالای سر و کنارها می‌شود.

علل ریزش مو در زنان شامل:

 • کمبود ویتامین
 • کشیدن موهای سر
 • عدم رعایت بهداشت موی سر
 • شیمی درمانی
 • مدل‌های مو مانند دم اسبی یا بافت مو
 • رژیم‌های غذایی و محدود کننده
 • مواد آرایشی و زیبایی مو مانند رنگ کردن و ویتامینه کردن مو
 • تنش عاطفی شدید
 • مشکلات تیروئید
 • مصرف داروها و مکمل‌ها مانند داروهای فشار خون و ویتامین A بیش از حد
 • تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، یائسگی یا مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • عوامل ژنتیکی
 • افزایش سن و یائسگی

همچنین، آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی پوستی است که ممکن است باعث ریزش مو در سر و گاهی در نقاط دیگر بدن شود، اما معمولاً دائمی نیست.

دلایل ریزش مو مردان

بر اساس تحقیقات، بیش از نیمی از مردانی که ۵۰ سال یا بیشتر سن دارند علائم ریزش مو دارند. وضعیت به این شکل است که تا سن ۷۰ سالگی، از هر ۵ مرد حدود ۴ نفر دارای این مشکل می‌شوند.

آلوپسی آندروژنتیک، یا طاسی با الگوی مردانه، بر اثر ژنتیک از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. علت دقیق اینکه چرا تغییرات هورمونی فولیکول‌های مو را کوچک می‌کند و یا چرا طاسی در اکثر مردان با همین الگو روی می‌دهد، هنوز مشخص نشده است. اما معمولاً با نازک شدن خط مو در بالای شقیقه‌ها و تاج سر آغاز می‌شود.

ریزش موی موقت می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات پزشکی مانند کمبود آهن یا مشکلات تیروئید باشد. رژیم غذایی با کمبود پروتئین و آهن هم می‌تواند باعث نازک شدن موها شود. بیماری‌هایی مانند دیابت یا بیماری لوپوس نیز ممکن است خطر ریزش مو در مردان را افزایش دهند. همچنین، ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها باشد، از جمله داروهایی که برای درمان سرطان، آرتروز، افسردگی، نقرس، فشار خون بالا، و مشکلات قلبی مصرف می‌شوند.

پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی می‌تواند باعث ریزش گسترده مو شود، اما معمولاً پس از پایان درمان‌ها، موهای شما با گذشت زمان دوباره رشد می‌کنند.

کاهش ناگهانی یا بیش از حد وزن، شوک جسمی یا روحی شدید، جراحی و حتی تب و آنفولانزا ممکن است باعث ریزش مو شود.

عوارضی مانند لکه‌های پوست سر، پوسته پوسته شدن پوست سر و ظاهر لکه‌های طاسی می‌توانند منجر به ریزش مو در مردان شوند.

نوعی ریزش مو ناگهانی که لکه‌های طاسی با اندازه‌ی کوچک در نقاط مختلف سر ایجاد می‌کند، ممکن است ناشی از یک بیماری ژنتیکی به نام آلوپسی آره آتا باشد. در این حالت، سیستم ایمنی بدن فرد به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش تکه‌های کوچک مو می‌شود.

آیا کاهش پروژسترون باعث ریزش مو می شود؟

بله، کاهش پروژسترون می‌تواند منجر به ریزش مو شود. زمانی که سطح پروژسترون پایین می‌آید، ممکن است تأثیر تلوژن افلوویوم بر فولیکول‌های مو را داشته باشد. برای مثال، پس از زایمان کاهش سطح پروژسترون و استروژن می‌تواند باعث ریزش مو شود. همچنین، تحقیقات نشان داده است که پروژسترون در کنترل آندروژن‌ها نقش دارد که بر فولیکول‌های مو اثر می‌گذارد. از این رو، کاهش سطح پروژسترون می‌تواند باعث افزایش آندروژن‌ها شود و در افراد مستعد ژنتیکی به ریزش مو منجر شود.

همچنین، این کاهش ممکن است بر چرخه عادت ماهانه تأثیر بگذارد که ممکن است یکی دیگر از عواملی باشد که باعث ریزش مو می‌شود. علاوه بر این، کاهش پروژسترون می‌تواند ناشی از مشکلات زمینه‌ای مانند اختلالات تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، اختلالات پرولاکتین، وضعیت‌های استرس زا و سایر عوامل باشد.

علائم ریزش مو مردان

علائم ریزش مو در مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نازک شدن موهای سر
 • عقب رفتن خط رویش مو
 • الگوی نعل اسبی که تاج سر را آشکار می‌کند
 • نازک شدن کلی مو به خصوص در قسمت تاج سر
 • ریزش ناگهانی تکه های مو
 • ریزش کامل تمام موهای بدن
 • تکه‌های موهای شکسته و ریزش ناقص مو در پوست سر و/یا ابروها

درمان‌های دارویی موجود شامل داروهایی هستند که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده‌اند، مانند ماینوکسیدیل (روگین) و فیناستراید. این داروها ممکن است تا یک سال زمان ببرد تا نتایج قابل ملاحظه‌ای داشته باشند و برای حفظ این نتایج، مصرف آنها باید ادامه پیدا کند.

دو روش پرطرفدار برای کاشت مو عبارتند از پیوند واحد فولیکولی (FUT) و استخراج واحد فولیکولی (FUE). با اینکه هر دو روش جراحی هستند، باید به یاد داشت که هزینه‌های قابل توجهی دارند. همچنین، خطرات مختص به جراحی‌هایی از جمله خطر عفونت و تشکیل زخم وجود دارد. برای دستیابی به نتایج مطلوب، ممکن است نیاز به چندین جلسه کاشت مو باشد. دو روش اصلی برای کاشت مو پیوند واحد فولیکولی (FUT) و استخراج واحد فولیکولی (FUE) هستند.

لیزر درمانی و مزوتراپی

استفاده از لیزر درمانی به دلیل کاهش التهابات در فولیکول‌های مویی، می‌تواند به تحریک رشد مجدد مو و پیشگیری از برخی نوع ریزش موها مانند آلوپسی آره آتا کمک کند.

ترک سیگار ممکن است در کاهش ریزش مو کمک کند. ماساژ پوست سر نه تنها احساس خوبی به شما می‌دهد، بلکه می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند. این کار با تحریک فولیکول‌های مویی در پوست سر انجام می‌شود.

رژیم غذایی متعادل می‌تواند به حفظ سلامتی موها کمک کند. انواع مختلفی از مواد غذایی از جمله سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، چربی‌های ناساتوراتد، و پروتئین‌های بدون چربی در رژیم غذایی مناسب هستند. مصرف مقدار کافی آب هم مهم است.

غذاهایی غنی از آهن مانند گوشت گاو بدون چربی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، غلات غنی شده با آهن و تخم‌مرغ و غذاهایی با اسیدهای چرب امگا ۳ مانند سالمون، ماهی تن، دانه کتان، زرده تخم‌مرغ، دانه شاهدانه و گردو، همگی می‌توانند به سلامت موها کمک کنند.

همچنین، کنترل و کاهش استرس نیز از روش‌های مفیدی است که می‌تواند به بهبود و سلامتی موها کمک کند.

استرس می‌تواند بر موهای شما تأثیر منفی داشته باشد و باعث ریزش آنها شود. برای کاهش استرس، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • فعالیت بدنی منظم: ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.
 • گوش دادن به موسیقی: گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می‌تواند استرس را کاهش دهد.
 • تمرین یوگا و مدیتیشن: تمرین یوگا و مدیتیشن به آرامش ذهن کمک کرده و استرس را کاهش می‌دهند.
 • خواب کافی: استراحت و خواب کافی نیز برای کنترل استرس بسیار موثر است.
 • روش‌های طبیعی: برخی از روش‌های طبیعی مانند استفاده از روغن‌ها مانند روغن نارگیل، روغن کرچک و روغن زیتون ممکن است در کاهش استرس مفید باشند.
 • مواد معدنی و گیاهی: مصرف موادی مانند رزماری، نخل اره، بیوتین، آب پیاز، برینگ راج، چای سبز و هیبیسکوس نیز می‌تواند در کاهش استرس کمک کند.

ایا کشیدن مو باعث ریزش می شود؟

کشیدن مداوم موها می‌تواند در نهایت باعث آسیب به فولیکول‌های مو شود و در نتیجه به ریزش موها منجر شود. این عمل ممکن است باعث آلوپسی کششی شود که به مرور زمان موجب آسیب به فولیکول‌های مو می‌شود. اگر فولیکول‌های مو آسیب ببینند، ممکن است قابلیت رشد موها را از دست دهند و این باعث ریزش دائمی مو می‌شود. به طور معمول، با ادامه کشیدن مداوم، مردم متوجه می‌شوند که موها دیگر رشد نمی‌کنند و ممکن است در نهایت منطقه‌ای که موها را کشیده‌اند، طاس یا براق شود. وقتی که آلوپسی کششی به این مرحله می‌رسد، معمولاً موها قادر به رشد مجدد نیستند.

 • استفاده از بافت‌های موی دم اسبی
 • انواع روش‌های برای افزایش حجم مو
 • استفاده از اکستنشن‌های مو با بهره‌گیری از بافت مو
 • خوابیدن با موهای باز
 • استفاده از تل و کش و گیره‌های محکم برای بستن مو

ریزش مو بعد از مزوتراپی

مزوتراپی به عنوان یک درمان تزریقی برای کاهش ریزش موهای شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش درمانی، موادی که تقویت کننده و تحریکی برای رشد مو هستند، به پوست سر تزریق می‌شوند. این مواد شامل ترکیباتی از عصاره‌های گیاهی، داروها، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، فاکتورهای رشد و دیگر مواد مفید می‌باشند که منجر به متوقف شدن ریزش مو و تقویت و رشد مجدد موها می‌شوند.

یکی از عوارض معمولی که ممکن است پس از جلسات اولیه مزوتراپی رخ دهد، ریزش موی شدید است. این وضعیت معمولاً برای افراد ناخوشایند است و باعث نگرانی و استرس می‌شود. با این حال، این امر به‌طور کامل طبیعی است، زیرا در مرحله تزریق مواد معدنی، موهایی که از قبل آسیب دیده‌اند، توانایی احیای خود را ندارند و ضعیف می‌شوند و ریزش می‌کنند. این موهای ضعیف و نازک، بعد از ریزش، جای خود را به موهای جدید و سالم با رشد پرپشت‌تر می‌دهند.

علت ریزش مو کمبود کدام ویتامین است؟

ریزش مو در هر فردی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما کمبود ویتامین و مواد مغذی مهم برای رشد مو از دلایل اصلی ریزش مو محسوب می‌شود. ویتامین‌هایی مانند ریبوفلاوین (ویتامین B2)، بیوتین، فولات و ویتامین B12 به طور مستقیم می‌توانند باعث ریزش موی سر شوند. ریبوفلاوین یکی از ویتامین‌هایی است که در تولید آنزیم‌های مهمی کمک می‌کند: فلاوین نوکلئوتید (FMN) و فلاوین آدنین دی‌نوکلئوتید.

آیا ریزش مو بعد از رژیم لاغری برگشت پذیر است؟

ممکن است پس از رژیم لاغری در ماه‌های بعد، تجربه‌ی ریزش موی بیشتر از حد معمول داشته باشید. این یکی از عوارض طبیعی این نوع رژیم‌ها است و ممکن است ناشی از پاسخ بدن به تغییرات در وزن و رژیم غذایی باشد.

ریزش موی شدید بعد از رژیم لاغری معمولاً تا چند ماه ادامه می‌یابد و سپس کاهش می‌یابد. این می‌تواند موقتی باشد و با زمان، بدن شما شروع به رشد مجدد موهای بیشتری می‌کند. با اصلاح یا تغییر در رژیم غذایی خود می‌توانید به کاهش این نوع ریزش مو کمک کنید. قبل از افزودن هر گونه مکمل یا تغییر در رژیم غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

دلایلی وجود دارد که ممکن است باعث ریزش مو بعد از رژیم لاغری شوند، از جمله:

 • تغییرات وزنی
 • تغییرات در مصرف مواد مغذی، از جمله کمبود مواد مغذی ناشی از رژیم لاغری
 • پاسخ بدن به رژیم
 • کمبود تغذیه‌ای

ممکن است اصلاح یا تغییر در رژیم غذایی کمک کند تا این نوع ریزش مو کاهش یابد.

ریزش مو پس از رژیم لاغری غیر قابل پیشگیری ممکن است، زیرا این یک پاسخ طبیعی بدن به تغییرات وزن و رژیم غذایی است. اما روش‌هایی وجود دارد که ممکن است میزان ریزش مو را کاهش دهند، مانند:

 1. دنبال کردن برنامه غذایی پزشک: برنامه غذایی ارائه شده توسط پزشک را رعایت کنید.
 2. مصرف پروتئین کافی: پروتئین را در وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها به میزان توصیه شده مصرف کنید.
 3. استفاده از مکمل‌های غذایی: مکمل‌هایی مانند آهن و ویتامین‌های A، B9 و C مصرف کنید، اما توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید.
 4. اجتناب از زیاده‌روی در مصرف مکمل‌ها: مصرف اضافی ویتامین‌ها ممکن است به جای کمک به رشد مو، به ریزش آنها منجر شود.
 5. پایبندی به برنامه بهبودی: از پیشنهادات و راهنمایی‌های پزشک خود پیروی کرده و برنامه بهبودی را به دقت اجرا کنید.

به یاد داشته باشید که مکمل‌های غذایی تحت نظارت سازمان غذا و دارو نیستند، بنابراین کیفیت آنها ممکن است متفاوت باشد. برندها می‌توانند از لحاظ کیفیت متفاوت باشند و زیاده‌روی در مصرف ممکن است منجر به مسمومیت شود. قبل از استفاده از هر گونه مکمل غذایی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

موهای شما پس از رژیم لاغری، به طور عمومی قابل بازگشت هستند و دوباره رشد خواهند کرد. ممکن است ۶ ماه زمان ببرد تا تمام موهای خفته ریزش کنند، اما با گذشت زمان، بدن شما شروع به رشد موهای بیشتری می‌کند. با این حال، برای احیای مجدد موهای بسیار آسیب دیده، راه حلی وجود ندارد.

جهت رزرو وقت مشاوره ریزش مو در مشهد با کلینیک تخصصی پوست و مو مانا ارتباط بگیرید

شماره تماس: 051337606993

به این مطلب امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *